T-matic Systems S.A. z GRUPY ARCUS w PRIME Alliance

Logo Prime Alliance

T-matic Systems S.A., należący do giełdowej GRUPY ARCUS i jeden z największych na polskim rynku dostawców inteligentnych rozwiązań IT, został przyjęty do międzynarodowego zrzeszenia promującego otwarty standard komunikacji w inteligentnych sieciach energetycznych, PRIME Alliance (PRIME = PoweRline Intelligent Metering Evolution), do którego należą czołowe, światowe firmy współtworzące inteligentne systemy pomiarowe.

„Protokół komunikacyjny PRIME jest jednym z kilku oferowanych przez T-matic Systems. T-matic jest liderem wśród integratorów inteligentnych liczników do zdalnego odczytu energii na polskim rynku.  Dostarczyliśmy już blisko 450 000 liczników, w których wykorzystywany jest m.in. standard komunikacji PRIME. Nasz udział w zrzeszeniu i tym samym wykorzystanie naszej wiedzy i doświadczeń umożliwią dalszy rozwój rozwiązań tworzonych na bazie protokołu PRIME oraz przyczynią się do wzrostu popularności interoperacyjnego standardu komunikacji w sieciach energetycznych stosowanego na całym świecie.” – podkreśla Piotr Pastuszka, Prezes Zarządu T-matic Systems S.A..

Nazwa PRIME Alliance pochodzi od nazwy pierwszego, w pełni otwartego standardu komunikacji po linii energetycznej niskiego napięcia, dostępnego bez opłat. Zastosowano go już w instalacji kilku milionów inteligentnych liczników w 10 krajach świata (w Europie, Brazylii i Australii).

„Standard komunikacji PRIME, z powodzeniem stosowany na świecie od kilku lat, gwarantuje skuteczność przesyłu danych w inteligentnych systemach pomiarowych. Otwartość tego systemu, porównywalna z otwartym oprogramowaniem komputerowym stosowanym powszechnie na świecie w urządzeniach mobilnych (np. Android), daje możliwość stałego unowocześniania liczników w tym standardzie i dalszego rozszerzania ich możliwości przez nowych producentów, zarówno liczników, jak i chipsetu. Dla operatorów energii interoperacyjność PRIME zwiększa także konkurencyjność w doborze dostawców urządzeń.” – wyjaśnia Piotr Pastuszka.

Standard komunikacji PRIME został wybrany przez Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki, działający na zlecenie Komisji Europejskiej, jako jedna z technologii standaryzacji przesyłu danych w sieciach energetycznych. PRIME został też uznany przez Międzynarodową Unię Telekomunikacji (ITU) jako standard międzynarodowy, a przez Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników jako technologia transmisji danych w sieciach energetycznych w zakresie częstotliwości od 3 KHz do 95 KHz.  

PRIME Alliance powstało w 2009 roku jako zrzeszenie firm promujących otwarty standard komunikacji w inteligentnych sieciach energetycznych, a już w 2011 roku zainstalowano pierwszych 100 tysięcy inteligentnych liczników w standardzie PRIME w Hiszpanii. Rok później  pierwsze inteligentne liczniki w standardzie PRIME zastosowano poza Europą, tj. w Australii. W 2013 roku pierwsza poza Hiszpanią instalacja tak dużej liczby liczników w standardzie PRIME została zrealizowana w Polsce. Konsorcjum T-matic Systems i Arcusa wraz z partnerami dostarczyło 310 tysięcy inteligentnych liczników do Energi-Operator S.A.

Wśród członków PRIME Alliance jest obecnie kilkadziesiąt firm z całego świata, współtworzących najnowocześniejsze, inteligentne systemy pomiarowe. Należą do nich zarówno producenci liczników, integratorzy oraz dystrybutorzy energii elektrycznej, w tym m.in.: Iberdrola, Huawei, Apator, Siemiens, Energa-Operator, Fujitsu, GE Digital Energy, E.ON, CEZ Group oraz ADD Grup.

Więcej o PRIME Alliance na stronie internetowej: http://www.prime-alliance.org.

 

O GRUPIE ARCUS

ARCUS SA jest jednym z największych na polskim rynku dostawców zintegrowanych systemów zarządzania dokumentem, m.in. w zakresie optymalizacji druku i korespondencją masową.

ARCUS S.A. jest przedstawicielem Kyocera Document Solutions oraz Pitney Bowes w Polsce.

ARCUS SA i spółka zależna T-matic Systems SA dostarczają również kompleksowe rozwiązania oraz usługi z zakresu telematyki i inteligentnych sieci energetycznych, a także integracji rozwiązań ICT (technologie informacyjno-telekomunikacyjne). Trzecią spółką wchodzącą w skład GRUPY ARCUS jest DocuSoft Sp. z o.o. produkująca systemy do obiegu informacji. Do największych klientów GRUPY ARCUS należą banki, firmy ubezpieczeniowe, firmy z branży telekomunikacyjnej, energetycznej, operatorzy pocztowi i logistyczni oraz administracja publiczna.

Więcej informacji nt. liczników do zdalnego odczytu energii na stronie: www.t-matic.com.pl

***

Kontakt dla mediów:

Michał Gembal

Dyrektor Marketingu GRUPY ARCUS

tel. (22) 53 60 900

e-mail: m.gembal@arcus.pl