Smart Grid zdominował największe spotkanie branży energetycznej w sprawie systemów informatycznych

Logo konferencji „Systemy Informatyczne w Energetyce – SiwE’13”

XII Konferencja pt. „Systemy Informatyczne w Energetyce – SiwE’13”, zorganizowana w dn. 26-29 listopada 2013 roku w Wiśle, upłynęła głównie pod znakiem Smart Grid i uwarunkowań formalno-prawnym wszystkich wdrożeń w tym zakresie. O największych i najważniejszych projektach informatycznych w energetyce, w tym o projektach z zakresu inteligentnego opomiarowania, dyskutowali przedstawiciele rządu, firm energetycznych oraz najlepsi specjaliści we wdrażaniu systemów IT w Polsce. Zaprezentowano także dotychczasowe doświadczenia we wdrażaniu inteligentnej sieci w Polsce, głównie opierając się na wiedzy liderów wdrożeń w tej dziedzinie. Głównym partnerem konferencji była giełdowa Grupa Arcus wraz ze swoją spółką zależną T-matic System, pionierzy w Polsce w zakresie dostaw inteligentnych liczników do zdalnego odczytu energii.

„Cieszymy się z tego, że poruszone zostały najważniejsze tematy dotyczące unowocześniania systemów informatycznych w energetyce, w tym najważniejsze aspekty Smart Grid. Te, jak wiemy, mają za zadanie nie tylko usprawnić realizacje wielu zasadniczych projektów energetycznych, ale także zwiększyć bezpieczeństwo przesyłu danych i obsługi klienta. Wymiana wiedzy i doświadczeń podczas konferencji SIwE była dla jej uczestników nieoceniona” – podkreśla Michał Czeredys, Prezes Grupy Arcus S.A..

Arcus S.A. i T-matic Systems S.A. to pionierzy w dostawach i integracji inteligentnych liczników do zdalnego odczytu energii w Polsce. Ostatnio, konsorcjum dostarczyło do Energi-Operator S.A. ponad 350 tys. liczników w ramach pierwszego wdrożenia liczników w Polsce na tak dużą skalę.

„Mając największe na polskim rynku doświadczenie we wdrażaniu liczników do zdalnego odczytu energii, nasi eksperci mogli podczas SIwE podzielić się praktyczną wiedzą na temat skutecznych wdrożeń z innych rynków. Przewagą T-matica jest właśnie doświadczenie dotyczące wielu stosowanych technologii, w tym protokołów komunikacyjnych. To dzięki niemu, jako integrator współpracujący z wieloma producentami, możemy zaproponować rozwiązania  dopasowane do poszczególnych modeli działalności OSD, ich potrzeb i możliwości. Przykładem jest dotychczas największe na polskim rynku wdrożenie w Enerdze Operator. W ramach projektu byliśmy odpowiedzialni za  dostawę urządzeń, ich konfigurację, skomunikowanie oraz uruchomienie akwizycji danych do aplikacji AMI. Wyniki pierwszego etapu budowy systemu inteligentnego opomiarowania wskazują, że skuteczność odczytów danych z naszych liczników wynosi aż 99 procent, a to o kilka procent więcej niż zakładały szacunki” – zaznacza Piotr Pastuszka, Prezes T-matic Systems S.A..  

Konferencja SIwE po raz kolejny była okazją do prezentacji konkretnych systemów informatycznych wspomagających najróżniejsze procesy w przedsiębiorstwach energetycznych. Podczas pokazów zaprezentowano m.in. systemy wspierające zbieranie i przetwarzanie danych pomiarowych, obsługę klienta oraz zarządzanie majątkiem sieciowym. Spotkaniu towarzyszyły także indywidualne rozmowy biznesowe z największymi dostawcami rozwiązań IT dla energetyki.

Organizatorem SIwE jest Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej. Patronat honorowy nad konferencją SIwE’13 objęli: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki, Janusz Piechociński, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Marek Woszczyk oraz Generalny Inspektor Danych Osobowych, Wojciech Wiewiórowski. Konferencja, organizowana od 11 lat, jest obecnie największym spotkaniem branży energetycznej w obszarze informatyki w Polsce.

Więcej informacji nt. liczników do zdalnego odczytu energii na stronie: www.zdalnyodczytenergii.pl

***

O GRUPIE ARCUS

Grupa ARCUS SA jest jednym z największych na polskim rynku dostawców inteligentnych rozwiązań oraz zintegrowanych systemów zarządzania dokumentem i korespondencją masową. ARCUS SA jest przedstawicielem Kyocera Document Solutions oraz Pitney Bowes w Polsce.

ARCUS SA i spółka zależna T-matic Systems SA dostarczają również kompleksowe rozwiązania oraz usługi z zakresu telematyki i inteligentnych sieci, a także integracji rozwiązań ICT (technologie informacyjno-telekomunikacyjne). Trzecią spółką wchodzącą w skład GRUPY ARCUS jest DocuSoft Sp. z o.o. produkująca systemy do obiegu informacji. Do największych klientów GRUPY ARCUS należą banki, firmy ubezpieczeniowe, firmy z branży telekomunikacyjnej, operatorzy pocztowi
i logistyczni oraz administracja publiczna na szczeblu centralnym i lokalnym.

Kontakt dla mediów:

Michał Gembal

Dyrektor Marketingu ARCUS S.A.

tel. (22) 53 60 900

e-mail: m.gembal@arcus.pl