Podpisanie umowy z ENERGA Operator SA

Logo EENERGA Operator SA

Arcus S.A., spółka notowana na GPW, jeden z największych na polskim rynku dostawców inteligentnych rozwiązań IT oraz zintegrowanych systemów zarządzania dokumentem i korespondencją masową, podpisał umowę na dostawę tzw. inteligentnych liczników z Energą Operator S.A.

Konsorcjum Arcus i T-matic Systems (spółki zależnej Arcusa) zainstaluje 310 tys. inteligentnych liczników w technologii PRIME w ramach kolejnego etapu realizacji projektu inteligentnego opomiarowania w spółce.
To największe tego typu wdrożenie w Polsce i jedno z największych w Europie.

„Bardzo cieszymy się z wygranej w przetargu tym bardziej, że to jeden z największych kontraktów w historii naszej spółki. Wybór naszych usług potwierdza potencjał i możliwości Arcusa w zakresie współpracy z firmami z branży energetycznej przy każdych, nawet największych projektach. To doświadczenie będzie wykorzystane w staraniach o kolejne umowy na dostawy inteligentnych rozwiązań. Cieszymy się, że jednocześnie nasza firma przyczyni się do upowszechniania oszczędności energii i dbałości o środowisko naturalne ” – podkreśla Michał Czeredys, Prezes Zarządu Arcus S.A.. 

Konsorcjum Arcusa i T-matic Systems dostarczy inteligentne liczniki wraz  z producentem tych urządzeń, firmą ADD Grup. O wyniku przetargu Energi-Operator zdecydowały: najlepsza oferta cenowa i najkrótszy czas deklarowanych dostaw. Wartość złożonej przez Konsorcjum oferty opiewa na kwotę 96 mln zł brutto (78 mln zł netto). Rozpoczęcie montażu urządzeń w ramach tego etapu projektu ma nastąpić w połowie 2013 roku. Dotychczas, w ramach projektu wdrożenia inteligentnego opomiarowania (w skrócie AMI), Energa-Operator zamówiła i zainstalowała 109 tys. inteligentnych liczników. Zostały one dostarczone przez konsorcjum Arcus S.A. i T-matic Systems Sp. z o.o.

Inteligentny licznik to urządzenie elektronicznie, służące do pomiaru zużycia energii i przesyłania danych pomiarowych drogą elektroniczną, które zapewnia dwukierunkową komunikację między konsumentem a dostawcą/operatorem. Urządzenie umożliwia większe oszczędzanie energii w gospodarstwach domowych, na podstawie pomiarów faktycznie zużywanego prądu. Zgodnie z  Nowym Prawem Energetycznym, uwzględniającym unijne dyrektywy w tym zakresie, do 2020 roku każdy odbiorca energii w Polsce, pobierający prąd od każdego dostawcy, będzie musiał mieć zainstalowany inteligentny licznik energii. Szacuje się, że operacja wdrożenia inteligentnego opomiarowania w Polsce to inwestycja rzędu od 7,8 do ponad 10,2 mld zł.