Monitoring pojazdów to oszczędność paliwa

Monitoring pojazdów

Monitoring floty w firmie to skuteczne narzędzie pozwalające na oszczędności. Jak możemy przeczytać w artykule opublikowanym na stronach internetowych dziennika Rzeczpospolita Bank Pocztowy i firma Mericon dzięki wdrożeniu T-matic Management System oszczędzają dziesiątki tysięcy złotych rocznie.

Przedsiębiorstwo Mericon zajmuje się outsourcingiem działu kadr i płac. Flota firmy składa się z 15 różnych modeli samochodów osobowych. Aby obniżyć koszty paliwa wdrożono monitoring pojazdów. Dodatkowym argumentem za wdrożeniem były nowe obowiązki podatkowe związane z kwestią prywatnego używania służbowych samochodów.

Mericon zdecydowała się na współpracę z firmą T-matic Systems. Monitoring floty T-matic Management System składa się z różnych modułów, które są dobierane w zależności od potrzeb klienta.

Jak wyjaśnia w artykule Adam Kubiak, kierownik ds. kluczowych klientów w Mericonie monitoring pojazdów już w pierwszym miesiącu od wdrożenia przyniósł oszczędności: każdy pojazd był tankowany o jeden raz mniej, co dało ok. 200 zł oszczędności. Rocznie monitoring pojazdów generuje ponad 25 tys. zł oszczędności tylko na samych kosztach paliwa. Spadną też koszty serwisu, ponieważ trzeba wykonywać mniej przeglądów.

W artykule opisywany jest też przypadek Banku Pocztowego. Flota banku składa się z ok. 90 samochodów osobowych. Spośród nich 70 to auta, które zgodnie z polityką samochodową nie mogą być użytkowane prywatnie. Aby zapewnić przestrzeganie tych zasad podjęto decyzję o wprowadzeniu monitoringu GPS samochodów służbowych. 

Instalacja T-matic Management System był przeprowadzona bardzo sprawnie. Jak wyjaśnia specjalista ds. floty w Banku Pocztowym Maciej Kamiński, dzięki wdrożeniu narzędzia kontroli łączna liczba pokonywanych przez pół roku kilometrów spadła o ponad 110 tys., mimo zdecydowanego zwiększenia liczby podróży służbowych. Spadły nie tylko wydatki na paliwo, ale również koszty leasingu floty – leasingodawca określił limity roczne kilometrów, które mogą przejeżdżać samochody, a ich przekroczenie jest dodatkowo płatne.

Artykuł wyjaśnia też takie pojęcia związane z zarządzaniem flotą jak controlling, ecodriving, GPS, telematyka.

Z artykułu można się też dowiedzieć jak działa scoring. Zainstalowane w samochodzie urządzenie, tzw. blackbox, zbiera informacje dotyczące jazdy kierowcy (prędkość, wysokość obrotów, czas jazdy bez przerwy, przyspieszenie, gwałtowne hamowanie, itd.) i przesyła je na serwer. Zainstalowany na nim silnik scoringowy analizuje zebrane dane i ocenia styla jazdy kierowcy. System informuje kierowcę o błędach, które popełnia w trakcie jazdy. T-matic Systems wdraża monitoring floty z modułem scoringu wdraża Eiffage dla swojej floty w Polsce.

Pełna treść artykułu:

http://www.rp.pl/Telekomunikacja-i-IT/160929274-Monitoring-floty-to-oszczednosc-paliwa.html